agaleria

AGALERIA - CIEKAWE LINKI, PRZYDATNE STRONY - KATALOG STRON - WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE ATRAKCJE:Atrakcje województwa śląskiego:

Stolica regionu - Katowice - jej symbolem jest Katowicki Spodek.

http://www.gornyslask.net.pl/ - Górny Śląsk - turystyka i rekreacja - serwis krajoznawczy.

Park Śląski (dawniej Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku w Chorzowie) - zajmuje powierzchnię około 600 ha z 80 km alejek spacerowych wkomponowanych w park w formie ogrodu w stylu angielskim i jest największym parkiem typu miejskiego w całej Europie. W granicach parku mieści się miedzy innymi Śląski Ogród Zoologiczny, Wesołe Miasteczko, Kompielisko "Fala", Planetarium i Górnośląski Park Etnograficzny.
http://www.wesole-miasteczko.pl/ - Śląskie Wesołe Miasteczko.
http://zoo.silesia.pl/ - Śląski Ogród Zoologiczny. Na powierzchni 50 ha znajduje się prawie 3000 zwierząt z około 300 gatunków reprezentujących faunę wszystkich kontynentów.
http://www.planetarium.edu.pl/ - Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie.
hhttp://muzeumgpe-chorzow.pl/ - Górnośląski Park Etnograficzny, skansen w Chorzowie.

Zabytkowy Park i Pałac Pszczyński - w zamku o bogatej i ciekawej historii znajduje się Muzeum Wnętrz Zamkowych. Park zajmuje 156 ha i jest jednym z najpiękniejszych parków Górnego Śląska. Jest to park krajobrazowy typu angielskiego z łukowymi mostami, klasycystyczną altaną na wyspie i innymi elementami architektury ogrodowej.
Stajnie Książęce Pszczyna -Do zwiedzania są pomieszczenia, gdzie kiedyś stały książęce konie oraz dawna wozownia. Wystawy stałe i czasowe.
Zameczek myśliwski w Promnicach - położony w lesie nad jeziorem Paprocańskim. Zbudowany w stylu angielskiego neogotyku, gościł wiele znamienitych osób; w tym cesarzy pruskich Fryderyka i Wilhelma II. W chwili obecnej w zameczku urządzona jest ekskluzywna restauracja i niewielki hotel.

Szlak Zabytków Techniki - między innymi:
Stare osiedla Nikiszowiec i Giszowiec - dzielnice Katowic bedące architektonicznymi unikatami związanymi z przemysłową historią Śląska.
Sztolnia "Czarnego Pstrąga" - w Reptach Śląskich, zwiedzać można 600-metrowy fragment najdłuższej sztolni odwadniającej.
http://www.palacrybna.pl/ - Pałac w Rybnej - hotel i restauracja. Zabytkowy obiekt poza prowadzoną działalnością kulturalną oferuje możliwość organizacji przyjęć.
http://palackawalera.pl/ - Hotel Pałac Kawalera - Tarnowskie Góry, Świerklaniec. Pałacyk, wybudowany około 1903 roku w stylu neobaroku francuskiego na przyjazd cesarza Wilhelma II, przez magnacką rodzinę Henckel von Donnersmarck. Jednym z najbardziej znanych kompleksów leśnych jest park Świerklaniecki. Ma on powierzchnię 154 ha. Są to historyczne założenia pałacowe-parkowe powstałe wokół piastowskiego Zamku i pałacu zwanego Małym Wersalem. Występują tam 120-letnie dęby, sosny wejmutki i wiele cennych gatunków drzew.
http://www.komplekszamkowy.pl/ - Kompleks Zamkowy usytuowany w Tarnowicach Starych, dzielnicy Tarnowskich Gór, jest zabytkiem o walorach historycznych i architektonicznych. Fundacja Kompleks Zamkowy Tarnowice Stare.

Skansen kultury przemysłowej "Królowa Luiza" w Zabrzu - na terenie najstarszej państwowej kopalni węgla kamiennegona Górnym Śląsku, rok założenia 1791.

Szlak Architektury Drewnianej - 84 zabytkowe obiekty - kościoły, kaplice, dzwonnice, chałupy, karczmy, leśniczówki, pałacyk myśliwski, skanseny i obiekty gospodarcze - młyn wodny i spichlerze. Mapa szlaku.

http://www.moderna.katowice.eu/ - Szlak katowickiej moderny. Katowice to obok Gdyni jedyne miejsce w Polsce, gdzie można podziwiać wiele przykładów architektury modernistycznej. Na szlaku znajduje się 16 obiektów, ma długość 5,5 km.

http://www.gkw.pl/ - Górnośląskie Koleje Wąskotorowe, górnośląska kolejka jedzie z Bytomia do Tarnowskich Gór.
http://www.gornyslask.net.pl/zielona.htm - Kalety-Zielona - jedno z najpiekniejszych miejsc na Górnym Śląsku, z dwoma stawami, osrodkami wypoczynkowymi, otoczone lasami tarnogórsko-lublinieckimi.

http://www.zpk.com.pl/ - Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego.
W tym :
Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich - Park i kompleks klasztorno-pałacowy składający się z kościoła pochodzącego z XIII wieku, klasztoru pocysterskiego oraz pałacu opackiego dobudowanego w 1730 roku. Całość otoczona jest parkiem krajobrazowym z XIX w. utrzymanym w stylu angielskim. Na terenie parku wytyczonych jest 5 km tras spacerowych.
Załęczański Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Lasy Nad Górną Liswartą
Park Krajobrazowy Orlich Gniazd
Park Krajobrazowy Stawki
Park Krajobrazowy Beskidu Małego
Żywiecki Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego

http://www.zamekchudow.pl/ - ruiny zamku w Chudowie koło Gliwic.

Beskidy - z najdłuższą, bo ponad 1200 kilometrową siecią znakowanych szlaków w województwie. Dobre warunki do uprawiania narciarstwa.
Transbeskidzki Szlak Konny - 600 km od Brennej w Beskidzie Śląskim do do Wołosatego w Bieszczadach.
http://www.muzeum.bielsko.pl/ - Strona internetowa Muzeum w Bielsku-Białej. Zapraszamy do zapoznania się z historią bielskiego zamku oraz dziejami miasta. Zobacz plan imprez.

Śląskie sanktuaria i klasztory:

http://www.jasnagora.pl/ - Sanktuarium Matki Bożej JASNA GÓRA w Częstochowie.
Jasna Góra - Wikipedia
http://www.piekary.bazylika.katowice.opoka.org.pl/ - Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich .
http://www.lesniow.pl/ - Leśniów, Sanktuarium Maryjne w Leśniowie, Matka Boża Leśniowska.
http://parafia4.webd.pl/ - Sanktuarium Matki Bożej uśmiechniętej w Pszowie.
Sanktuarium Matki Bożej uśmiechniętej w Pszowie (woj.śląskie) - Wikipedia
https://parafia.panewniki.pl/ - Bazylika św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Panewnikach. neoromański kościół klasztorny w Katowicach-Panewnikach z początku XX wieku, centrum pielgrzymkowe w okresie Bożego Narodzenia ze względu na budowaną rokrocznie szopkę. Wraz z przyległą kalwarią miejsce kultu Męki Pańskiej.
Bazylika św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - Wikipedia
http://www.rudy-parafia.pl/ - Sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach (woj.śląskie)
Sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach (woj.śląskie) - Wikipedia

Miejscowości Beskidu Śląskiego:

http://www.beskidzka5.pl/ - Beskidzka Piątka - Aktualności B5 = Brenna + Istebna + Szczyrk + Wisła + Koniaków. Odkryj serce Beskidu Śląskiego: wspaniałe krajobrazy, malownicze szlaki piesze i rowerowe, atrakcje dla poszukujących przygód.
http://www.wisla.pl/ - miasto Wisła, Wisła (miasto) - Wikipedia,
Ustroń,Ustroń - wikipedia,
http://www.lesnypark.pl/ - Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu w Beskidzie Śląskim, można podziwiac, głaskać i karmić dzika zwierzynę. inne atrakcje to stacja ptaków drapieżnych, plac zabaw i bajkowa aleja.
Szczyrk - oficjalny serwis miasta, Szczyrk - wikipedia

Atrakcje i miejscowości Beskidu Żywieckiego należące do województwa śląskiego:

http://www.zywiecczyzna.pl/ - Internetowy Serwis Żywiecczyzny, Żywiec, Beskidy, Powiat Żywiecki. Wydarzenia, kultura, zabytki, turystyka, historia, komunikaty.
Jezioro Żywieckie i Miedzybrodzkie - można uprawiać windsurfingi i żeglarstwo : gmina Czernichów i Międzybrodzie Żywieckie.
Korbielów, Węgierska Górka, Rajcza - gmina Rajcza, Zwardoń, Rycerka Dolna, Rycerka Górna, Sól.
Milówka - Wikipedia, http://www.milowka.pl/ - portal Milówka,
http://www.lesnygrod.pl/ - Leśny Gród w Milówce koło Żywca, magiczny zakątek obsadzony ciekawą roślinnością i ozdobiony drewnianymi rzeźbami o temtyce słowiańskiej oraz nawiązujących do kultury Majów, Azteków i Inków, a także postaci zaczerpniętych z baśni. W grodzie żyje wiele zwierząt : pawie, bażanty chińskie i tybetańskie, strusie emu, króliki i kozy miniaturowe. Dla dzieci przygotowany jest ciekawy plac zabaw.
http://www.ujsoly.com.pl/ - Informacje lokalne i samorządowe, prezentacja gminy, jej historia i kultura. Ujsoły to jeden z najbardziej dziewiczych zakątków Polski, 70% powierzchni to lasy, 3 rezerwaty przyrody: Oszast, Muńcuł, Dziobaki chroniące pozostałości prastarej puszczy karpackiej.
Ujsoły - Wikipedia
http://www.ujsoly.zywiecki.eu/ -Portal turystyczny Gminy Ujsoły.

Jura Krakwosko-Częstochowska

Jura Krakowsko-Częstochowska - możliwość uprawiania wspinaczki skałkowej oraz innych sportów.
Jurajska Trasa Rowerowa "Orlich Gniazd" - jedna z najdłuższych w Polsce (190 km).
http://www.zamek-ogrodzieniec.pl/ - ruiny zamku ogrodzienieckiego w Podzamczu - najwieksze i najlepiej zachowane ruiny w regionie.
http://www.park-ogrodzieniec.pl/ - Park Miniatur Ogrodzieniec jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie można zobaczyć rekonstrukcje legendarnych zamków i warowni Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
http://www.zamekbobolice.pl/ - Zamek Bobolice, Jura Krakowsko-Częstochowska, Orle Gniazdo, zamek rycerski, fortyfikacje.
Transjurajski Szlak Konny 250 km od Nielepic k.Krakowa (małopolskie) do Częstochowy.
http://jurajskie.strony.pl/start.html - serwis poświęcony Jurze (wyżynie) Krakowsko-Częstochowsko-Wieluńskiej.

Pustynia Błędowska - jedyna w naturalna pustynia w Europie, obszar piasków lotnych, zarośniętych częściowo roślinnością sucholubną. Położona między Błędowem a Kluczami.

Zagłębie

http://www.muzeum.bedzin.pl/- Muzeum Zagłębia na Zamku będzińskim. Zamek w Będzine - Wikipedia

Przyroda

http://www.mob-zabrze.pl/ - Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu.
Palmiarnia Miejska w Gliwicach.
http://www.interpc.pl/~segiet/ - rezerwat buków Segiet na Garbie Tarnogórskim. Rezerwat Sieget - Wikipedia

Turystyka

http://www.sit.travel/ - Śląska Izba Turystyki. Portal dla każdego turysty - informacje o obiektach noclegowych, zabytkach, przewodniki, kalendarz imprez.

http://www.gck.org.pl/ -Projekty kulturalne na Śląsku - ciekawe propozycje wyjazdów i wycieczek turystycznych.

ŚLĄSKIE UZDROWISKA :

http://www.gozdroj.pl/ - Uzdrowisko Goczałkowice Zdrój
http://www.uzdrowisko-ustron.pl/ - Uzdrowisko Ustroń

ZOBACZ TAKŻE:

Katalog stron województwa ślaskiego:

Historia, muzea :

Historia, dzieje Śląska, muzea, miejsca historyczne na Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim...

Portale regionalne województwa ślaskiego, miasta i miejscowości, kultura i rozrywka w województwie ślaskim, historia, muzea, atrakcje województwa śląskiego, Szlak Zabytków Techniki, Beskid Ślaski.

Miasta i miejscowości województwa śląskiego:

Katowice, Częstochowa, Sosnowiec, Gliwice, Zabrze, Bytom, Bielsko_Biała, Ruda Śląska, Chorzów i inne miasta i miejscowści...

Kultura i rozrywka:

Instytucje kultury, teatry, filharmonia, opera, bilety, kina, galerie, centra kultury, kabarety...

Uczelnie, szkoły wyższe województwa śląskiego:

Uniwersytet Ślaski, Politechnika Ślaska, uczelnie humanistyczne, techniczne, artystyczne, ekonomiczne, medyczne, zawodowe...
Ciekawe miejsce :
katalog stron śląsk, agaleria
Rynek w Ustroniu.

Ustroń to miejscowość uzdrowiskowa położona jest na północnych stokach Beskidu Śląskiego, u wylotu doliny Wisły. Z uwagi na bliskość gór Równicy, Czantorii czy Orłowej Ustroń stanowi dogodną bazę wypadową dla pieszych turystów. Na zdjęciu budynek Urzędu Miejskiego.


Wyposażenie kuchni - zobacz na Ceneo.pl
ceneo.pl #materiałreklamowy


ZOBACZ TAKŻE :


Myśl na dziś :
Nie wrzucaj wszystkiego do jednego worka - nie udźwigniesz.
Stanisław Jerzy Lec
CIEKAWE STRONY REGIONU DOLNOŚLĄSKIEGO

ciekawe strony regionu dolnośląskiego
Dolny Śląsk, Wrocław, Wałbrzych, Dolina Zamków i Ogrodów w Kotlinie Jeleniogórskiej, dolnośląskie uzdrowiska, Zamek Książ.
Więcej...


CIEKAWE STRONY REGIONU MAŁOPOLSKIEGO

ciekawe strony regionu małopolskiego
Małopolska, Kraków, Wawel, muzea, Ojcowski Park Narodowy, kopalnia soli w Wieliczce, Jura Krakowsko-Częstochowska.
Więcej...


CIEKAWE STRONY REGIONU MAZOWIECKIEGO

ciekawe strony regionu mazowieckiego
Mazowsze, Warszawa, Radom, Płock, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Centrum Nauki Kopernik, Willanów.
Więcej...


CIEKAWE STRONY REGIONU PODKARPACKIEGO

ciekawe strony regionu PODKAPACKIEGO
Podkarpacie, Bieszczady, Muzeum w Krośnie, Zalew Solińki, Bieszczadzki Park Narodowy.
Więcej...


CIEKAWE STRONY REGIONU ŁÓDZKIEGO

ciekawe strony regionu łódzkiego
Ziemia łódzka, Ogród Botaniczny w Łodzi, Muzeum Miasta Łodzi, Arboretum SGGW w Rogowie, Kompleks termalno-basenowy w Uniejowie.
Więcej...


CIEKAWE STRONY REGIONU WIELKOPOLSKIEGO

ciekawe strony regionu wielkopolskiego
Wielkopolska, Poznań, Gniezno Lednica, Kórnik, Szlak Piastowski, Wielkopolski Park Narodowy.
Więcej...


Ciekawe strony regionu zachodniopomorskiego

ciekawe strony regionu zachodniopomorskiego
Bałtyk, Szczecin, Zalew Szczeciński, Zamek Książąt Pomorskich, Świnoujście, Miedzyzdroje, Woliński Park Narodowy.
Więcej...


CIEKAWE STRONY REGIONU POMORSKIEGO

ciekawe strony regionu pomorskiego
Bałtyk, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Hel, Słowiński Park Narodowy, Kaszuby, Hel, Jastarnia, Krynica Morska, Muzeum Zamkowe w Malborku.
Więcej...OSTATNIO DODANE:

Nauka :     https://pl.duolingo.com/ - Duolingo - Najlepszy na świecie sposób na naukę języka. Darmowy, ciekawy i skuteczny sposób na naukę języka!

Serwisy turystyczne :     https://hasajacezajace.com/ - Hasające Zające: Blog o Górach i Podróżach.

Serwisy ogłoszeniowe :     https://avz.pl/ - Serwis darmowych ogłoszeń. Ogłoszenia sprzedam w wielu kategoriach, nieruchomości, samochody, usługi, zwierzęta, praca.

Strony dla seniorów :     https://poradnikseniora.pl/ - serwis obejmuje tematykę zdrowia, urody, finansów, kultury i takie obszary chce przybliżać seniorom.

Biznes :     https://biznesalert.pl/ - Portal informacyjny poświęcony energetyce. Energetyka, infrastruktura, bezpieczeństwo. Rynek Opinii. Informacje, komentarze, wywiady, wydarzenia. Wydawca: Instytut Jagielloński.

Rolnictwo :     https://www.tygodnik-rolniczy.pl/ - Tygodnik Poradnik Rolniczy - dopłaty, maszyny, uprawa, wieś.

Region wielkopolski :     https://ckzamek.pl/ - Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

Region małopolski :     https://24tp.pl/ - Tygodnik Podhalański - Podhale: 24 h/dobę.

Serwisy prawne :     https://bezprawnik.pl/ - BEZPRAWNIK.pl - Prawo - Społeczeństwo - Opinie.

Religia :     https://sjanpawel2.pl/ - Sanktuarium Świętego Jana Pawła II Wielkiego w Krakowie na Białych Morzach.

Chwila na uśmiech :
W sądzie siędzia pyta :
- Więc oskarżona twierdzi, że rzuciła w męża pomdorami?
- Tak wysoki sądzie.
- To w takim razie, dlaczego pani mąż ma wstrząs mózgu i rozbitą głowę ?
- Bo pomidory były w puszce.


AGALERIA SERWISY INTERNETOWE ---> Kontakt : agaleria1@gmail.com

Licznik odwiedzin: 6304
Powered by w3.css